Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Size | 15MM - 100MM |
| Material | Brass/Bronze |
| Usage/Application | Industrial |
| End Connection Type | Screwed |
| Pressure | 200 psi |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Power Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Mahavir |
| Tested | 1.5MPa |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | more than 8.0 inch |
| Size | 15MM - 300MM |
| Material | Cast Iron |
| Media | Water |
| Brand | Mahavir |
| Certification | IBR |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Power Coated |
| Part Number | PH 18 |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 25 mm |
| Maximum Pressure | 300 Psig. Hyd. |
| End Connection Type | Screwed ends |
| Material | GUN METAL |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 1 inch |
| Valve Type | GLOBE |
| End Connection Type | Flanged |
| Material | CAST IRON |
| Pressure | 26kg/cm2 Hyd. |
| Maximum Temperature | 229*c |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | up to 4 inch |
| Body Material | Cast Steel |
| Usage/Application | Steam |
| Pressure | High Pressure |
| Size | 25mm |
| Body Test Pressure | Body Tested Pressure : 60 Bar G : Hyd. |
| Pressure Range | Steam Working Pressure : 20 Bar g at 428 C |
| Temperature Range | 428 C |
| Pressure Class | 20 Bar g |
| I Deal In | New Only |
| Material | CAST STEEL |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Processor | Testing: Body Tested Pressure : 60 Bar G : Hyd. MAx. Steam Working Pressure : 20 Bar g at 428 C Seat |
| Brand | Mahavir |
| Surface Finish | Power Coated |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Size | 15MM - 100MM |
| Material | BRONZE |
| Pressure | 220 psi |
| I Deal In | New Only |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Power Coated |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Mahavir |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pressure | 300 PSI |
| Media | Water |
| Packaging Type | BOX |
| Material | Brass |
| Quantity Per Pack | 1 |
| End Connection | Screwed |
| Outlet Connection | SCREWED |
| I Deal In | New Only |
| Valve Size | 15 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 15mm to 150mm |
| Material | Bronze |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 1 Inch |
| Maximum Pressure | 300 Psig. Hyd. |
Additional Information: