Check Valve
Offering you a complete choice of products which include horizontal lift check valve, bronze vertical check valve, 25 mm brass horizontal swing check valve and bronze horizontal check valve no.4.
Horizontal Lift Check Valve
Approx. Price: Rs 19,691 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 2.0 inch |
| Size | up to 0.25 inch |
| Media | Water |
| Material | Bronze |
| Pressure | 500 psi |
| Certification | IBR |
| Automation Grade | Manual |
| Temperature | max. steam working pressure at temp. 428 F (220 C) |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Mahavir |
| Packaging Type | Box |
MAHAVIR BRONZE HORIZONTAL LIFT CHECK
VALVE, Screwed in cover with stainless steel (AISI 410) trim,
Flanged ends to B.S. 10 Table “H” Suitable for 250 psig.
max. steam working pressure at temp. 428°F (220°C)
Testing : Body Test Pressure : 500 Psig. Hyd.
Seat Test Pressure : 250 Psig
Additional Information:
- Item Code: M65
- Packaging Details: The product has box packaging.
Bronze Vertical Check Valve
Approx. Price: Rs 8,587 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 2.0 inch |
| Media | STEAM |
| Material | Bronze |
| Operating Pressure | 300 psi |
| Certification | IBR |
| Packaging Type | Box |
| Automation Grade | Manual |
| I Deal In | New Only |
| Color | BRONZE |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Mahavir |
| Surface Finish | Power Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 15MM - 50MM |
MAHAVIR BRONZE VERTICAL LIFT CHECK VALVE
Two Piece Design with 13% Cr S.S. (AISI 410) Trim
Screwed Female BSP Ends
Steam Working Pressure 150 Psig
TESTING : Body Test Pressure : 500 Psig. Hyd.
Seat Test Pressure : 250 Psig Hyd.
Additional Information:
- Item Code: M37
- Packaging Details: The product has box packaging.
25 mm Brass Horizontal Swing Check Valve
Approx. Price: Rs 953 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Size | 1 inch |
| Valve Size | 1.0 inch |
| Pressure Rating | 300 PSI |
| Media | Water |
| Material | Brass |
| End Connection | Screwed |
| Design Type | SWING |
| Country of Origin | Made in India |
Mahavir Metal Industries Company was conceived in the year 1969 with the conviction of achieving excellence in valve manufacturing industry Today after 4 decades of consolidated growth and experience MAHAVIR Brand continuous to be eminent and one of the most trusted brands of the valve industry in the country.
Additional Information:
- Delivery Time: Depends upon transport
Bronze Horizontal Check Valve No.4
Approx. Price: Rs 2,890 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Media | Water |
| Material | Bronze |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Mahavir |
| Size | 15MM - 100MM |
| Usage/Application | Industrial |
| Processor | 250 psi |
MAHAVIR GUN METAL HORIZONTAL CHECK
VALVE No.4
with bronze working parts Screwed Female Ends.
Screwed in Bonnet.
TESTING :
Body Test Pressure : 300 Psig. Hyd.
Seat Test Pressure : 200 Psig. Hyd.
Additional Information:
- Item Code: M27
- Packaging Details: The product has box packaging.