Gauge Cock
Leading Manufacturer of pressure gauge cock and 2 way gauge cock from Jalandhar.
Approx. Price: Rs 4,468 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Mahavir |
| Port Type | 2 way |
| Size | 15 mm |
| Working Pressure | 260 psi |
| Material | Carbon Steel |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Power Coated |
| Usage/Application | Industrial |
MAHAVIR BRONZE PRESSURE GAUGE COCK
fitted with pressure gauge coupling nut and tail pipe
screwed BSP female threads, Suitable for 250 psig.
at max. steam working pressure at temp. 428 F (220 C)
Testing :
Body Test Pressure : 500 Psig. Hyd.
Additional Information:
Approx. Price: Rs 3,722 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Mahavir |
| Port Type | 2 way |
| Size | 10 mm |
| Working Pressure | 260 psi |
| Material | Bronze |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Power Coated |
MAHAVIR BRONZE INSPECTOR’S TEST GAUGE
COCK with bend and 3/4; BSW Inspector’s Gauge
connection Suitable for 250 psig. max. steam working
pressure at temp. 428 F (220°C)
Additional Information: