Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Cast Iron |
| End Connection Type | Flanged |
| Finishing | Powder Coated |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | CAST IRON |
| Size | 15MM - 100MM |
| Pressure | 300 psi |
| Media | Steam |
| Mounting Type | BOILER MOUNTING |
| Body Tested | HYDRO TESTED |
| End Connection | FLANGED END |
| Driving Mode | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Mahavir |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Finishing | Power Coated |
| Size | 25MM - 100MM |
| Pressure | Testing: Body Tested Pressure : 26kg/cm Hyd. 2 Seat Tested Pressure : 16kg/cm Hyd |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Mahavir |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Valve Size | 50mm to 300mm |
| Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Usage/Application | For Water Purposes |
| Media | Water |
| Temperature Of Media | Normal Temperature, Medium Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: